Denizlispor Stadı

Günümüzde futbol, dünya çapında en çok seyirci olan spor dalı olarak ön plana çıkıyor. Bu spor dalını canlı izlemek için ise her ilimizde stadyumlar mevcut. Bu stadyumlar farklı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Denizlispor Stadı ise, Türkiye’nin ilk tel örgüsüz stadı olma özelliğini taşıyor.

Tarihi

1987 yılında yapımı tamamlanmış olan bu stadyum, 1950 ve 1984 yılları arasında toprak zeminli olarak kullanılırdı.1984 yılında profesyonel müsabakalara da ev sahipliği yapmaya başlayan bu stadın zemini çim olarak değiştirildi. Halen Denizlispor’un kullanmış olduğu ve gerekli birçok kriteri karşılayabilen bu stadın, 15500 seyirci kapasitesi vardır. Denizli Atatürk Stadı resmi adıdır.

Denizli Atatürk Stadı’ndaki ilk resmi maç, 1982 yılında oynanmıştır. Denizlispor ile Eskişehirspor arasında oynanan bu maç ile Denizli Atatürk Stadı, resmi müsabakalara ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Stadyumla olması gereken ışıklandırmalar olmadığı için, 1996 yılına kadar sadece gündüz maçlarına hizmet veren bir stat olmuştur.1996 yılında gerekli çalışmaların yapılması ile Denizlispor ile Kocaelispor arasında gece maçı yapılmıştır. Bu maç Denizlispor Stadı bünyesinde oynanan ilk gece maçı olarak kayıtlara geçmiştir.

Genel Özellikleri

2 Kale arkası tribünü ile maraton denilen bir açık tribün ve bir de 2 katlı tribünden oluşan bir yapısı vardır. Kale arkası tribünlerin bitişiğinde yer alan yüksek yapılı apartmanlar mevcuttur. Önemli maçlarda, bu apartmanların balkonlarının bile kiralandığı halk arasında dolaşan söylentilerdendir. Bu söylentilerin doğru olup olmadığı bilinmemekle beraber, bilinen kesin bir şey varsa o da bu stadın ilk tel örgüsüz stat olduğudur. Daha sonraki yıllarda, birçok spor kulübü, bu statta uygulanmış olan tel özgüsüz stat projesine geçiş yapmışlardır.

Projeler

2011 yılında kale arkası ve açık tribünlerin gerekli işlemlerden geçirilerek, stat kapasitesinin artırılması hakkında proje geliştirilmiştir. Bu proje sonunda, stadın toplam kapasitesinin 25000 kişiye çıkartılması planlanıyordu.2012-2013 sezon sonunda bitirilmesi planlanan bu proje, 2012 Haziran ayındaki yönetim değişikliği sonucu uygulamaya konulamamıştır.

Milli Maçlar

Denizlispor Stadı, yapılışından günümüze kadar, 2 adet milli müsabakaya ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan ilki 12 Şubat 1997 tarihinde oynanmış, Türkiye-Finlandiya dostluk müsabakasıdır. Hazırlık maçı olmasına rağmen büyük bir ilgiye neden olmuş olan bu maç nedeniyle, stat kapasitesinin çok daha üzerinde seyirci, statta maçı izleme imkânına sahip olmuştur.

Bu statta oynanan bir diğer Milli maç ise, 18 Ağustos 2004 tarihinde, Türkiye ile Beyaz Rusya arasında oynanmış olan maçtır.

Ulaşımı

Denizlispor Stadı, 11.Piyade Tugay Komutanlığı karşısında yer alır. Stat civarındaki en bilindik kuruluş burasıdır.

Stadyum şehirde bulunan Halk Caddesinde yer alır. Otogardan stada minibüs ile yaklaşık olarak 10-15 dakikalık bir sürede ulaşabilirsiniz. Bunun için Emek-Stat minibüsüne binmeniz ve son durak olan stadın önünde inmeniz yeterli.